IGERS KASZUBY

Szukaj
Close this search box.
Instameet Kaszuby
Jeśli jeszcze nie macie planów na majówkę, zapraszamy Was wraz z Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny Wdzydze Kiszewskie im. Teodory i Izydora Gulgowskich na kolejny, zupełnie wyjątkowy #instameet. Tym razem tematem przewodnim będzie fotoreportaż. Teoretycznie poprowadzi nas Wiesława Wisła Zabrocka.

Zaczniemy od wykładu, a po dawce teorii będziemy mieli okazję popróbować się w sztuce opowiadania obrazami podczas odtwarzanych w Parku Etnograficznym zwyczajów i obrzędów chroniących zasiewy i ludzki dobytek czyli chodzenie z „Môjikiem”.

Według dawnych wierzeń, w początkach maja, w nocy z soboty na pierwszą niedzielę maja, czyli w noc Walpurgii czarownice, demony i wszelkie inne złe moce stają się szczególnie silne. Na Łysych Górach odbywają się sabaty, na które wiedźmy zlatują dosiadając mioteł i pogrzebaczy. Aby odstraszyć złe moce i uroki znaczy się drzwi wizerunkiem krzyża i przybija do nich ciernie, parobkowie strzelają z batów, a w pierwszą niedzielę maja mieszkańcy obchodzą wieś z „Môjikiem”.

„Môjik” to wiecznie zielone drzewko, udekorowane podobiznami Patronów i kolorowymi wstążkami. Triumfalnie obnoszone po wsi staje się symbolem odradzającego się życia, zwycięstwa wiosny nad zimą, dobra nad złem, światła nad ciemnością.

W programie:
10:00 wykład Wisły Zabrockiej Opowiadanie obrazami, czyli o fotoreportażu
”MÔJIK” – widowisko obrzędowe w wykonaniu Teatru ZYMK
“KASZËBSCZÉ SPÒRTË” – gra w “bùczkę” i “klóska”, strzelanie z bata, strojenie “Môjika” i kursy latania na miotle i ożogu.
Wyplatanie koszy z korzenia sosny w zagrodzie z Trzebunia nr 19.
Warsztaty malowania na szkle, wyrobu kwiatów z papieru i tkania szmaciaka w chałupie ze Starej Huty nr 27
Kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego – od 29 IV do 3 V.
Zgłoszenia poprzez DM [wiadomość] na Instagramie Igers Kaszuby – społeczność mobilnych fotografów @igers_kaszuby
#nasza społeczność