IGERS KASZUBY

Szukaj
Close this search box.

Instameet z Rafałem Kowalikiem w Puszczy Darżlubskiej

Rafał Kowalik Fotografia

2 kwietnia spotykaliśmy się ponownie, tym razem instameet Igers Kaszuby poprowadził Rafał Kowalik @fotonaturalnie

Przy ognisku nad Jeziorem Stoborowym w otulinie Puszczy Darżlubskiej odbył się wykład dotyczący fotografowania dzikiej przyrody. Uczestnicy spotkania teoretycznego, już tydzień później pod czujnym okiem Rafała budowali czatownię, a aktualnie trwają warsztaty praktyczne z Rafałem Kowalikiem, podczas których podzieleni na dwuosobowe zespoły trwamy w zaroślach w oczekiwaniu dzikiej fauny o wschodach i zachodach. Co nam z tego wyszło/wyjdzie dowiecie się niebawem. A Tymczasem trochę zdjeć z wykładu teoretycznego!

Plus kilka PRO TIPÓW!


O czym należy pamiętać fotografując dziką przyrodę:

  • Dobry sprzęt nie decyduje o walorach zdjęcia. Istotne są nieustępliwość i determinacja w pracy nad coraz lepszymi zdjęciami. 
  • Warto rozpoczynać fotografowanie o świcie, tuż po wschodzie słońca, a na miejsce docierać, gdy jest jeszcze ciemno.
  • należy pozostać niezauważonym przez zwierzęta.
  • ostatnia ale najważniejsza NIE SZKODZIĆ I NIE INGEROWAĆ W PRZYRODĘ

 

Głównym przesłaniem kodeksu jest to, że dobro fotografowanego obiektu i jego środowiska jest “znacznie ważniejsze” od wykonania zdjęcia. W trakcie fotografowania w terenie autor zdjęć powinien na pierwszym miejscu stawiać bezpieczeństwo zwierząt i niezakłócanie ich życia – “zwłaszcza w okresie rozrodczym”.

Zwierzęta to wdzięczny obiekt do fotografowania. Nie są jednak łatwymi modelami. Nie zawsze da się do nich podejść wystarczająco blisko, są płochliwe i przeważnie w ruchu. Nie powinno się zakłócać ich spokoju. Aby sesja się udała, warto przede wszystkim robić zdjęcia o odpowiedniej porze. Najlepszą jest świt. Wiosną dzień budzi się około godz. 4.30. Około godz. 3.00 należy zatem być już w miejscu, w którym chcemy zrobić fotografię. Trzeba zatem wstać około godziny drugiej.   

Warto też pozostać niezauważonymi przez zwierzęta, szczególnie gdy zbliżamy się do nich, docieramy na stanowisko, z którego będziemy je obserwować. A zatem np. wtedy, gdy ptaki odleciały lub gdy panują całkowite ciemności. Jeśli robimy zdjęcia na wodzie w specjalnych mobilnych ukryciach, należy do nich wchodzić i wychodzić z nich tak, żeby dany ptak albo para nie skojarzyły, że w ukryciu znajduje się człowiek. Przyzwyczajamy zwierzęta do ukryć, z których je fotografujemy, ale nie do nas samych.

Polecamy Waszej uwadze: https://www.canon.pl/get-inspired/tips-and-techniques/wildlife-photography-tips/

 

wykład poprowadził:

Rafał Kowalik
#folorelacja: @wiola_photo_english
#folorelacja: @mijaskat
#folorelacja: @golebiowska86