IGERS KASZUBY

Temat miesiąca – Nieskończoność dalekich dróg #igerskaszuby_droga

Igers - Instameet (2)
Dziękujemy Marcinowi za ostatni tydzień, z wielką radością stery przejmuję ja – Gienia 😀 Witôjtaż!
 
Igersi zacznę zarówno mój tydzień, jak i maj od ogłoszenia tematu miesiąca – a jest nim temat drogi w fotografii. Myślę, że jest to okazja do wielu kreatywnych kadrów. Skąd tytuł wyzwania? Nieskończoność dalekich dróg, to nazwa jednego z cyklów fotograficznych pierwszej damy polskiej fotografii Zofii Rydet, zrealizowanego w 1980 roku.
 
Autorka określiła go mianem „opowieści metaforycz­nej o życiu i drogach” i przydała strukturę parakon­cep­tual­nej typologii, w której zestawione zostały wizerunki pustych, uciekających ku horyzon­towi dróg, znaków drogo­wych i krzyży. Mimo uniwer­salistycz­nego zamysłu poszczególne fotografie mają indywidualny charak­ter, a całość – niezależnie od sym­bolicz­nej wymowy – można również czytać jako oryginalną opowieść o pol­skim krajobrazie. Artystka pochyla się nad jego znaczącymi detalami – tanio zdobionymi przydrożnymi i cmen­tar­nymi krzyżami z odlewanymi figur­kami ukrzyżowanego, koleinamy polnych dróg czy dziurami i spękaniami asfal­towych jezdni. Dojmująca materialność tych nie­zbywal­nych elementów codzien­nego pejzażu tym bar­dziej podkreśla wpisywane w nie metafizyczne znaczenia.
 
Polecam Waszej uwadze, zdjęcia znajdziecie m.in. na stronie Fundacji im. Zofii Rydet @zofiarydetfoundation, natomiast wart obejrzenia jest film dokumentalny o tym samym tytule Nieskończoność dalekich dróg. Podpatrzona i podsłuchana Zofia Rydet, który już niebawem będzie można obejrzeć podczas instameetu połączonego z wykładem o życiu i twórczości Zofii Rydet!
 
Więc oznaczajcie swoje zdjęcia hashtagiem #igerskaszuby_droga najlepsze i najciekawsze prace zostaną [za Waszą zgodą] opublikowane na interaktywnej wystawie fotografii na naszej stronie igerskaszuby.pl
 
Do aparatów! A już za moment widzimy się w Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny Wdzydze Kiszewskie im. Teodory i Izydora Gulgowskich Do zobaczenia!
 
#igerskaszuby #igerspoland #igerskaszuby_droga #droga #zofiarydet #zofiarydetfoundation #nieskonczonoscdalekichdrog #polskafotografia

@gieniacreative

Patrycja Okła

@wisla_one

Wisła Zabrocka

@flipa.foto

Iwona Krefft

@michal_krefft_photo

Michał Krefft

@mstasz001

Marcin Staszewski

@renatawardeska

Renata Wardęska

@czarne_barwy_fotografii

Irek

@zbigniewpietrakowski

Zbigniew Pietrakowski

@malrzypos_

Małgorzata

@golebiowska86

Ola Gołębiowska

@marcin_kusznier

Marcin Kusznier

@makrozdjecia

Jarosław Kliszewski

@_an_inwonderland

Ania

@klasycznekadry

Krzysiek

@mijaskat

Katarzyna Mijas

@landszafciarz

Maciej

@magdamaroni

Magda

@karolinaszynaka

Wizażystka

@majawolejszo

Maja Wołejszo

@chabryirumianki

Bożena i Sebastian

@pod_niebem_szerokim

Kasia

@photostorybegins

Łukasz

@wiolgosea

Lena

@smadizswelem

Hasan