IGERS KASZUBY

Szukaj
Close this search box.
DSC_4649-Edit

Za nami pierwszy w tym roku Inastmeet Igers Kaszuby, droga była długa, a dojazdu więcej niż pleneru – ale było warto. Przepiękna, jeszcze zimowa aura, ale w powietrzu czuć już zapowiedź wiosny.

Przepiękny, rześki poranek na terenach zamieszkiwanych dawniej przez Słowińców, wykorzystaliśmyby odwiedzić Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, Oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Za co dziękujemy kustosz muzeum – pani Gabryeli Włodarskiej.

Między jeziorami Gardno i Łebsko, na obrzeżach Słowińskiego Parku Narodowego znajduje się niewielka miejscowość Kluki. Wieś, otoczona malowniczymi polami, torfowiskami i lasami, gdzie horyzont przecinają wydmy i wody jeziora Łebsko, kryje w sobie niezwykłe historie – piękne i tragiczne zarazem, a także bogatą kulturę, której przebłyski odkryć można w Muzeum Wsi Słowińskiej. Od XVII wieku Kluki zamieszkiwane były przez ludność określaną mianem Słowińców lub Kaszubów Nadłebskich. Kultura tej grupy przez stulecia kształtowała się na pograniczu polsko-niemieckim. W wyniku zmian granic po II wojnie światowej, gdy tereny nad jeziorami Gardno i Łebsko zostały włączone do Polski, mieszkańcy Kluk, uznani przez polskie władze za Niemców, byli stopniowo przesiedlani poza granice dzisiejszej Polski. Na miejsce rdzennych mieszkańców sprowadzono ludność z Kresów Wschodnich, głównie z Wileńszczyzny.

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach utworzone zostało w 1963 roku w trosce o zachowanie śladów kultury dawnych jej mieszkańców. Znajdujące się na szlaku Krainy w Kratę ukryte w Narodowym Parku Słowińskim muzeum jest rekonstrukcją XIX i XX-wiecznej rybacko – rolniczej wsi, jaką były Kluki na przełomie wieków. Swoją oryginalną zabudową, zachowanymi zagrodami z kwietnymi i warzywnymi ogródkami, przywołuje ono atmosferę ubiegłych stuleci. Muzeum stanowi atrakcję regionu, przyciągając gości z całego świata, więc i nas nie moto tutaj zabraknąć.

Muzeum robi niesamowite wrażenie. Ale zdecydowanie czasem kiedy warto wpaść tu na plener to czerwiec – lipiec, kiedy przed chatami, przydomowe ogródki zarastają typowe dla wiejskich zagród kwiaty – malwy, lobelie, lewkonie, dalie i piwonie.

Teren muzeum dostępny jest dla fotografów od świtu do zmierzchu.

#nasza społeczność

udział wzieli:

@gieniacreative

Patrycja Okła

@wisla_1

Wisła Zabrocka

@flipa.foto

Iwona Krefft

@kochas87

Michał Krefft

@martaczaplicka_photography

Marta Czaplicka

@martymomenty

Marta Antonina Łobocka

@henryokla

Henio Okła

@ goh100

Gosia Białoskórska

@lets_get_los_t

lets_get_los_t

@79point



@mama_fotograf

mama_fotograf

oraz:

@79point
@mama_fotograf
#nasza społecznosć

Galeria Pleneru